Zabawy i ćwiczenia logopedyczne, zestaw 16.

Ćwiczenia usprawniające motorykę warg cz. II.

Ćwiczenia czynne warg przeprowadzamy z dzieckiem przed lustrem, zwracając szczególną uwagę na to, aby były one wykonywane przez dziecko z dużą precyzją.

  • Zabawa „Podwieczorek pieska” – chwytanie, podnoszenie wargami chrupek, kawałków owoców, warzyw – to zabawa i przekąska.
  • Zabawa „Zwierzęta”. Wielokrotne naśladowanie odgłosów zwierząt – muczącej krowy, szczekającego psa, pohukującej sowy – mu, hau, hu. Podczas artykulacji samogłoski [u] wysuwamy wargi mocno do przodu i zaokrąglamy.
  • Zabawa „Zwierzęta II”. Wielokrotne naśladowanie odgłosów zwierząt – meczącej kozy, beczącego barana – me, be. Podczas artykulacji samogłoski [e] wargi rozchylamy, jak do uśmiechu.
  • Układanie ust, jak podczas wybrzmiewania samogłoski [u], a następnie, jak przy głosce [e]. Powtarzamy kilkakrotnie.
  • Zabawa „Drzwi do domku”. Buzia to domek, a wargi to drzwi do domku – wysuwamy wargi mocno do przodu i zaokrąglamy, jak podczas artykulacji samogłoski [u], a następnie naprzemienne rozsuwamy je i ściągamy. Powtarzamy kilkakrotnie.

Picie za pomocą słomki z kubka. To doskonałe ćwiczenie dla języka, warg i policzków. Podczas tej czynności parzysty mięsień policzkowy napina się, podobnie, jak mięsień okrężny ust, który jednocześnie nadaje wargom charakterystyczny kształt, język napina się i cofa się w głąb jamy ustnej.

Miłej zabawy 🙂