Zabawy i ćwiczenia logopedyczne, zestaw 19.

Ćwiczenia usprawniające motorykę języka cz. III.
Ćwiczenia pionizacji szerokiego języka.

Pionizacja języka, czyli umiejętność unoszenia końca (czubka) języka w kierunku podniebienia twardego. Tylko spionizowany język spełnia swoje funkcje podczas połykania (zgodnie z fizjologią połykania), oddychania (oddychanie statyczne (spoczynkowe) – służące wyłącznie celom fizjologicznym) oraz mówienia.
Dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom możemy usprawnić pionowe ruchy języka i tym samym pionizować go.

Ćwiczenia przeprowadzamy z dzieckiem przed lustrem, zwracając szczególną uwagę na to, aby były one wykonywane przez dziecko starannie, z dużą precyzją i przy szeroko otwartych ustach.Rozpoczynamy od rozluźnienia i poszerzenia całej masy języka.

  • Wolne mlaskanie językiem o podniebienie twarde – czubek języka chowa się za górnymi ząbkami, języczek pozostaje płaski, rozszerzony (do 1 minuty). Obserwujemy szeroki język w jamie ustnej.
  • Dorosły dotyka zimną łyżeczką czubek języka dziecka, a następnie jego górny wałek dziąsłowy (wybrzuszenie za górnymi zębami, najbardziej wystającą część dziąseł) – nazywając to miejsce „Zaczarowanym”.
  • Zabawa „Zaczarowane miejsce” – dziecko podnosi czubek języka do wałka dziąsłowego za górnymi zębami i lekko dotyka go, przy szeroko otwartych ustach (język pozostaje rozszerzony). Powtarza ćwiczenie 5 razy i przez 5 sekund stara się utrzymać czubek języka na tej najbardziej wystającej części dziąseł.
  • Zabawa „Młotek” – język zamienia się „w młotek” – uderzanie końcem (czubkiem) języka w wybrzuszenie tuż za górnymi zębami (w najbardziej wystającą część dziąseł) przez 20 sekund, przy szeroko otwartych ustach.
  • Zabawa „Wycieraczki samochodowe” – oblizywanie czubkiem języka wałka dziąsłowego (wybrzuszenia) za górnymi zębami, przy szeroko otwartych ustach (do 30 sekund).
  • Zabawa „Mycie górnych ząbków” – oblizywanie czubkiem (końcem) języka górnych zębów po wewnętrznej stronie, tam i z powrotem, przy szeroko otwartych ustach (do 1 minuty). Ćwiczenie wykonujemy powoli, starannie, starając się sięgnąć końcem języka, aż do ostatniego zęba trzonowego.
  • Zabawa „Pan doktor Język zagląda w gardełko” – przesuwanie czubka języka w głąb jamy ustnej, zaczynając od górnych siekaczy i cofając go w stronę gardełka, a następnie opuszczanie języka (do 20 sekund).

Miłej zabawy 🙂