Zabawy i ćwiczenia logopedyczne, zestaw 23.

Ćwiczenia usprawniające motorykę języka cz. IV.
Ćwiczenia pionizacji szerokiego języka.

Pionizacja języka, czyli umiejętność unoszenia końca (czubka) języka w kierunku podniebienia twardego. Tylko spionizowany język spełnia swoje funkcje podczas połykania (zgodnie z fizjologią połykania), oddychania (oddychanie statyczne (spoczynkowe) – służące wyłącznie celom fizjologicznym) oraz mówienia.
Dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom możemy usprawnić pionowe ruchy języka i tym samym pionizować go.

Ćwiczenia przeprowadzamy z dzieckiem przed lustrem, zwracając szczególną uwagę na to, aby były one wykonywane przez dziecko starannie, z dużą precyzją i przy szeroko otwartych ustach.

  • Rozpoczynamy od rozluźnienia i poszerzenia całej masy języka.
  • Naśladowanie ssania cukierka końcem (czubkiem) języka tuż za górnymi siekaczami przez 30 sekund. Obserwujemy szeroki język w jamie ustnej.
  • Dorosły dotyka zimną łyżeczką czubek języka dziecka, a następnie jego górny wałek dziąsłowy (wybrzuszenie za górnymi zębami – najbardziej wystającą część dziąseł), nazywając to miejsce „Zaczarowanym”.
  • Zabawa „Baczność” – przytrzymywanie czubka języka na wałku dziąsłowym (wybrzuszeniu) za górnymi zębami przy szeroko otwartych ustach (język pozostaje rozszerzony). Powtarzamy ćwiczenie 5 razy i za każdym razem staramy się utrzymać rozszerzony język w „Zaczarowanym miejscu” przez 5 sekund.

Trzymając czubek języka „przyklejony” do „Zaczarowanego miejsca”, dziecko otwiera i zamyka usta. Powtarza 5 razy.

Zabawa „Dzięcioł”. Język zamienia się „w dzięcioła” – dzięcioł stuka w korę drzewa – uderzanie czubkiem języka w wybrzuszenie tuż za górnymi zębami (w najbardziej wystającą część dziąseł) przy szeroko otwartych ustach przez 20 sekund.

Zabawa „Liczenie górnych zębów” – podczas szerokiego otwierania jamy ustnej, dotykanie czubkiem języka górnych zębów po wewnętrznej stronie w taki sposób, aby czubek języka dotknął każdego zęba osobno.

Należy pamiętać, aby zabawę „Schody” przeprowadzać przy szeroko otwartych ustach, z dużą precyzją
Zabawa „Schody”: pierwszy schodek – czubek języka za górne siekacze, drugi schodek – czubek języka na najbardziej wystającą część dziąseł za górnymi ząbkami (na górny wałek dziąsłowy – „Zaczarowane miejsce”), trzeci schodek – czubek języka za górny wałek dziąsłowy. Powtarzamy 5 razy.
Miłej zabawy 😄