Zabawy i ćwiczenia logopedyczne, zestaw 28.

Ćwiczenia usprawniające motorykę języka cz. V.
Ćwiczenia pionizacji szerokiego języka.
Pionizacja języka, czyli umiejętność unoszenia końca (czubka) języka w kierunku podniebienia twardego. Tylko spionizowany język spełnia swoje funkcje podczas połykania (zgodnie z fizjologią połykania), oddychania (oddychanie statyczne (spoczynkowe) – służące wyłącznie celom fizjologicznym) oraz mówienia.
Dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom możemy usprawnić pionowe ruchy języka i tym samym pionizować go.
Ćwiczenia przeprowadzamy z dzieckiem przed lustrem, zwracając szczególną uwagę na to, aby były one wykonywane przez dziecko starannie, z dużą precyzją i przy szeroko otwartych ustach.

Rozpoczynamy od rozluźnienia i poszerzenia całej masy języka.
Zabawa „Konik” – wydajemy charakterystyczny odgłos kląskania, stukając językiem o podniebienie twarde przy naturalnie uchylonych ustach (do 1 minuty). W trakcie kląskania język podnosi się do podniebienia twardego – staje się płaski i „przykleja się” do niego.
Jeśli dziecko ma problemy z tym ćwiczeniem, niech przyciągnie – „przyssa” – język do podniebienia twardego i opuści go, głośno przy tym mlaskając.

Zabawa „Malarz” – malarz maluje sufit dużym pędzlem, a dziecko ” maluje” językiem swoje podniebienie, zaczynając od górnych siekaczy i przesuwając czubek języka w stronę gardełka, a następnie opuszcza język (do 20 sekund).
Dorosły dotyka zimną łyżeczką czubek języka dziecka, a następnie jego górny wałek dziąsłowy (wybrzuszenie za górnymi zębami – najbardziej wystającą część dziąseł) – nazywając to miejsce „Zaczarowanym”. W ten sposób uczulimy miejsca artykulacji.
Zabawa „Zaczarowane miejsce” – dziecko podnosi czubek języka do wałka dziąsłowego za górnymi zębami i lekko dotyka go przy szeroko otwartych ustach (język pozostaje rozszerzony). Powtarza ćwiczenie 5 razy i przez 5 sekund stara się utrzymać czubek języka na tej najbardziej wystającej części dziąseł.

Masowanie czubkiem języka najbardziej wystającej części dziąseł (wybrzuszenia) za górnymi zębami („Zaczarowanego miejsca”) przy szeroko otwartych ustach (do 30 sekund).

Należy pamiętać, aby zabawę „Drabinka” przeprowadzać przy szeroko otwartych ustach, z dużą precyzją.
Zabawa „Drabinka”: pierwszy szczebelek – czubek języka za górne siekacze; drugi szczebelek – czubek języczka na najbardziej wystającą część dziąseł za górnymi ząbkami (na górny wałek dziąsłowy – „Zaczarowane miejsce”); trzeci szczebelek – czubek języka za górny wałek dziąsłowy. Powtarzamy 5 razy.

Radosnej zabawy 😊
Dziękuję za poświęcony czas.