Zabawy i ćwiczenia logopedyczne.

Ćwiczenia oddechowe.
Podczas ich wykonywania pamiętajmy o zasadach: tor oddechowy obowiązujący przy tych ćwiczeniach – (szybki i głęboki) wdech powietrza przez nos – (długi i powolny) wydech przez usta; nigdy nie należy wydychać całego nabranego powietrza, zawsze pozostawić w płucach mały jego zapas; dmuchamy przez wargi wysunięte do przodu, zaokrąglone, jak podczas artykulacji samogłoski „U”; nie używamy pojemności policzków; nie należy ćwiczyć za długo, kilka minut wystarczy.

  • Zabawa „Gotowanie wody” – dmuchanie przez słomkę do kubka z wodą.
  • Zabawa „Chłodzenie gorącej zupy” – dmuchanie na dłonie, których kształt imituje talerz.
  • Zabawa ” Ogrzewanie zmarzniętych dłoni” – chuchanie na dłonie ciągłym strumieniem powietrza.
  • Dmuchanie na kartkę papieru, tak aby podczas dmuchania była odchylona w równym stopniu.
  • Dmuchanie na watkę lub piórko zawieszone na nitce, tak aby w trakcie dmuchania było odchylone w równym stopniu.

    Miłej zabawy:-)