Zabawy logopedyczne z Potworkiem Łakomczuszkiem.

  1. Na początku ćwiczeń zawsze wykonaj rozgrzewkę, czyli ćwiczenia usprawniające aparat artykulacyjny (język, usta, policzki). Dzięki temu praca utrwalająca będzie przebiegać sprawniej.
  2. Kiedy utrwalamy z dzieckiem materiał językowy (sylaby, wyrazy, wyrażenia, zdania), zwracamy uwagę na poprawną realizację ćwiczonych głosek – pamiętając, że język nie może wchodzić między zęby, że przy głoskach szumiących (sz, ż, cz, dż), głoskach l, r czubek języka powinien być skierowany ku górnemu wałkowi dziąsłowemu, przy głoskach syczący (s, z, c, dz), ciszących (ś, ź, ć, dź) i głoskach k, g powinien leżeć na dnie jamy ustnej płasko lub układać się w kształt kociego grzbietu.

Zabawa Potworek Łakomczuszek – na karteczkach przygotujcie słowa lub rysunki z odpowiednimi głoskami (skorzystaj z materiału językowego do ćwiczeń wybranych głosek). Wydrukujcie Potworka Łakomczucha (plik Potworek Łakomczuch), wytnijcie i naklejcie na pudełko. Nakarmcie głodnego Potworka, wyraźnie powtarzając słowa.

  1. Na koniec zabawy oddechowe – dzieci bardzo lubią te, podczas których przenoszą drobne elementy przy pomocy słomki do napojów i układają w określony sposób (można wykorzystać kartę pracy Wiosna!).

Poniżej pliki do pobrania.